Print Page | Report Abuse | Sign In
2013 MACATFO Committees
Share |
Archived committee lists: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

 

Committee Name County Email Address
Executive Committee
President Diane Arnold Sherburne diane.arnold@co.sherburne.mn.us
First Vice President John Thompson Faribault john.thompson@co.faribault.mn.us
Second Vice President Paul Gassert Carlton paul.gassert@co.carlton.mn.us
Third Vice President Laurie Engelen Carver lengelen@co.carver.mn.us
Secretary Barb Loch Meeker barb.loch@co.meeker.mn.us
Treasurer Bob Hiivala Wright bob.hiivala@co.wright.mn.us
Past President Don Dicklich St. Louis dicklichd@stlouiscountymn.gov
Administrative Detail Ryan Tangen Becker rltange@co.becker.mn.us
Marlin Helget Brown** marlin.helget@mail.co.brown.mn.us
Bob Peterson Koochiching robert.peterson@co.koochiching.mn.us
Kathy Schreurs Lincoln kschreurs@co.lincoln.mn.us
Cindy Schultz McLeod cindy.schultz@co.mcleod.mn.us
Sharon Balster Nobles sbalster@co.nobles.mn.us
Diane Arnold Sherburne diane.arnold@co.sherburne.mn.us
AMC Representative Patty O'Connor Blue Earth patty.connor@co.blue-earth.mn.us
Audit Michelle Knutson Big Stone** michelle.knutson@co.big-stone.mn.us
Marlin Helget Brown marlin.helget@mail.co.brown.mn.us
Shirl Boelter Fillmore sboelter@co.fillmore.mn.us
Terry Treichel Isanti terry.treichel@co.isanti.mn.us
Sharon Euerle Meeker sharon.euerle@co.meeler.mn.us
Heidi Winter Murray hwinter@co.murray.mn.us
Conference Planning John Thompson Faribault john.thompson@co.faribault.mn.us
Paul Gassert Carlton paul.gassert@co.carlton.mn.us
Cindy Schultz McLeod cindy.schultz@co.mcleod.mn.us
Barb Loch Meeker barb.loch@co.meeker.mn.us
Sharon Balster Nobles sbalster@co.nobles.mn.us
Laurie Engelen Carver lengelen@co.carver.mn.us
Bob Hiivala Wright bob.hiivala@co.wright.mn.us
Diane Arnold Sherburne** diane.arnold@co.sherburne.mn.us
Don Dicklich St. Louis dicklichd@stlouiscountymn.gov
Drainage Patty O'Connor Blue Earth patty.oconnor@co.blue-earth.mn.us
Char Rosenow Douglas char.rosenow@mail.co.douglas.mn.us
John Thompson Faribault** john.thompson@co.faribault.mn.us
James Forshee Martin james.forshee@co.martin.mn.us
Barb Loch Meeker barb.loch@co.meeker.mn.us
Heidi Winter Murray hwinter@co.murray.mn.us
Kenneth Olson Pennington ktolson@co.pennington.mn.us
Donna Quandt Pope donna.quandt@co.pope.mn.us
Robert Schmitz Red Lake raschmitz@co.red-lake.mn.us
Larry Jacobs Renville larry_j@co.renville.mn.us
Fran Windschitl Rice fwindschitl@co.rice.mn.us
Diane Arnold Sherburne diane.arnold@co.sherburne.mn.us
Lisa Pfarr Sibley pfarrl@co.sibley.mn.us
Dennis Kron Stearns dennis.kron@co.stearns.mn.us
Laura Ihrke Steele laura.ihrke@co.steele.mn.us
Joyce Oliver Waseca joyce.oliver@co.waseca.mn.us
Don Kuhlman Watonwan don.kuhlman@co.watonwan.mn.us
Wayne Bezenek Wilkin wbezenek@co.wilkin.mn.us
Bob Hiivala Wright* bob.hiivala@co.wright.mn.us
Janel Timm Yellow Medicine janel.timm@co.ym.mn.gov
Education Ryan Tangen Becker rltange@co.becker.mn.us
Mark Lundgren Carver mlundgren@co.carver.mn.us
Allen Paulson Clearwater* allen.paulson@co.clearwater.mn.us
Shirl Boelter Fillmore sboelter@co.fillmore.mn.us
Pam Heeren Hubbard pheeren@co.hubbard.mn.us
Terry Treichel Isanti** terry.treichel@co.isanti.mn.us
Denise Cooper Kanabec denise.cooper@co.kanabec.mn.us
Jacob Sieg Lac Qui Parle jacob.sieg@lqpco.com
Steve McMahon Lake steve.mcmahon@co.lake.mn.us
Brenda Lundon Mahnomen brenda.lundon@co.mahnomen.mn.us
Barbara Loch Meeker barb.loch@co.meeker.mn.us
Russ Nygren Morrison russn@co.morrison.mn.us
Wayne Stein Otter Tail wstein@co.ottertail.mn.us
Nick Knott Red Lake nic.knott@co.red-lake.mn.us
Robert Schmitz Red Lake raschmitz@co.red-lake.mn.us
Cindy Geis Scott cgeis@co.scott.mn.us
Election Kirk Peysar Aitkin kpeysar@co.aitkin.mn.us
Cindy Reichert Anoka cindy.reichert@co.anoka.mn.us
Karen Myers Blue Earth karen.myers@co.blue-earth.mn.us
Tammy Wynkoop Waseca* tammy.wynkoop@co.waseca.mn.us
Paul Gassert Carlton paul.gassert@co.carlton.mn.us
Sharon Anderson Cass sharon.k.anderson@co.cass.mn.us
Dennis Freed Chisago djfreed@co.chisago.mn.us
Allen Paulson Clearwater allen.paulson@co.clearwater.mn.us
Deborah Erickson Crow Wing** debby.erickson@co.crow-wing.mn.us
Kevin Boyle Dakota kevin.boyle@co.dakota.mn.us
Char Rosenow Douglas char.rosenow@mail.co.douglas.mn.us
Shirl Boelter Fillmore sboelter@co.fillmore.mn.us
Rachel Smith Hennepin rachel.m.smith@co.hennepin.mn.us
Terry Treichel Isanti terry.treichel@co.isanti.mn.us
Bob Peterson Koochiching robert.peterson@co.koochiching.mn.us
John Hoscheid Lake Of The Woods john_h@co.lake-of-the-woods.mn.us
Phil Thompson Mille Lacs phil.thompson@co.mille-lacs.mn.us
Virginia Gelms Minneapolis virginia.gelms@ci.minneapolis.mn.us
Sharon Balster Nobles sbalster@co.nobles.mn.us
Pam Fuller Olmsted fuller.pamela@co.olmsted.mn.us
Donna Quandt Pope donna.quandt@co.pope.mn.us
Joe Mansky Ramsey joseph.mansky@co.ramsey.mn.us
Lisa Pfarr Sibley pfarrl@co.sibley.mn.us
Dave Walz Stearns dave.walz@co.stearns.mn.us
Denise Anderson Wabasha danderson@co.wabasha.mn.us
Joyce Oliver Waseca joyce.oliver@co.waseca.mn.us
Carol Peterson Washington carol.peterson@co.washington.mn.us
Finance & Accounting Kirk Peysar Aitkin kpeysar@co.aitkin.mn.us
Ryan Tangen Becker rltange@co.becker.mn.us
Michelle Knutson Big Stone michelle.knutson@co.big-stone.mn.us
Char Rosenow Douglas char.rosenow@mail.co.douglas.mn.us
John Thompson Faribault john.thompson@co.faribault.mn.us
Shirl Boelter Fillmore sboelter@co.fillmore.mn.us
Jeff Walker Itasca jeff.walker@co.itasca.mn.us
James Forshee Martin james.forshee@co.martin.mn.us
Larry Jacobs Renville larry_j@co.renville.mn.us
Fran Windschitl Rice fwindschitl@co.rice.mn.us
Lisa Pfarr Sibley pfarrl@co.sibley.mn.us
Don Kuhlman Watonwan don.kuhlman@co.watonwan.mn.us
Bob Hiivala Wright County** bob.hiivala@co.wright.mn.us
Michelle May Yellow Medicine michelle.may@co.ym.mn.gov
Legislative Ryan Tangen Becker rltange@co.becker.mn.us
Patty O'Connor Blue Earth patty.oconnor@co.blue-earth.mn.us
Mark Lundgren Carver mlundgren@co.carver.mn.us
Dennis Freed Chisago djfreed@co.chisago.mn.us
Allen Paulson Clearwater allen.paulson@co.clearwater.mn.us
Laureen Borden Crow Wing lauren.borden@co.crow-wing.mn.us
Shirl Boelter Fillmore sboelter@co.fillmore.mn.us
Mark Thompson Kandiyohi mark_t@co.kandiyohi.mn.us
Bob Peterson Koochiching robert.peterson@co.koochiching.mn.us
Brenda Lundon Mahnomen brenda.lundon@co.mahnomen.mn.us
Kenneth Olson Pennington ktolson@co.pennington.mn.us
Cindy Geis Scott* cgeis@co.scott.mn.us
Don Dicklich St. Louis dicklichd@stlouiscountymn.gov
Randy Schreifels Stearns** randy.schreifels@co.stearns.mn.us
Kit Johnson Traverse kit.johnson@co.traverse.mn.us
License Karen Myers Blue Earth karen.myers@co.blue-earth.mn.us
Patty O'Connor Blue Earth patty.oconnor@co.blue-earth.mn.us
Laurie Engelen Carver** lengelen@co.carver.mn.us
Lori Johnson Clay lori.johnson@co.clay.mn.us
Russ Nygren Morrison russn@co.morrison.mn.us
Lisa Pfarr Sibley pfarrl@co.sibley.mn.us
Dave Walz Stearns dave.walz@co.stearns.mn.us
Kim Nhon Washington kim.Nhon@co.washington.mn.us
MAGIC Jon Clauson Chippewa** jclauson@co.chippewa.mn.us
Lee Olson Chisago ldolson@co.chisago.mn.us
Fran Windschitl Rice fwindschitl@co.rice.mn.us
Cindy Schultz McLeod cindy.schultz@co.mcleod.mn.us
Nominating Braidy Powers Cook** braidy.powers@co.cook.mn.us
Cindy Schultz McLeod cindy.schultz@co.mcleod.mn.us
Sharon Balster Nobles sharon.balster@co.nobles.mn.us
Tribal Affairs Ryan Tangen Becker rltange@co.becker.mn.us
Sharon Anderson Cass sharon.k.anderson@co.cass.mn.us
Allen Paulson Clearwater allen.paulson@co.clearwater.mn.us
Frank Thompson Mahnomen frank.thompson@co.mahnomen.mn.us
Brenda Lundon Mahnomen brenda.lundon@co.mahnomen.mn.us
Phil Thompson Mille Lacs phil.thompson@co.mille-lacs.mn.us
Russ Nygren Morrison russn@co.morrison.mn.us
Cindy Geis Scott cgeis@co.scott.mn.us
Web Page Committee Laurie Engelen Carver lengelen@co.carver.mn.us
Cindy Schultz McLeod** cindy.schultz@co.mcleod.mn.us
Mary Fisher Sibley maryf@co.sibley.mn.us
Bob Hiivala Wright bob.hiivala@co.wright.mn.us
Don Dicklich St. Louis dicklichd@stlouiscountymn.gov
District Chairs
District I Ken Olson (Co-Chair) Pennington ktolson@co.pennington.mn.us
District I Martie Monsrud (Co-Chair) Roseau martie@co.roseau.mn.us
District II Sharon Anderson Cass sharon.k.anderson@co.cass.mn.us
District III Rose Ann Hulne Wilkin rhulne@co.wilkin.mn.us
District IV Barbara Loch Meeker barb.loch@co.meeker.mn.us
District V Randy Schreifels Stearns randy.schreifels@co.stearns.mn.us
District VI AMCO Hennepin rachel.m.smith@co.hennepin.mn.us
District VII Sharon Balster Nobles sbalster@co.nobles.mn.us
District VIII Cindy Schultz McLeod cindy.schultz@co.mcleod.mn.us
District IX Laura Ihrke Steele laura.ihrke@co.steele.mn.us
Ad Hoc Committees
Communications Ad Hoc Committee Survey Committee Ad Hoc Committee
Constitution & Bylaws Ad Hoc Committee E-Commerce MACO Committee
Deputy Treasurer Education Ad Hoc Committee Vital Statistics MACO Committee
Historian Ad Hoc Committee ERER Task Force Secretary of State Appointment
Internal Affairs Ad Hoc Committee Elected vs. Appointed Ad Hoc Committee
Land Records Ad Hoc Committee
Membership Ad Hoc Committee
Resolution & Bylaws Ad Hoc Committee
Tax Administration Curriculum Ad Hoc Committee

 

 

This website is optimized for Firefox and Chrome. If you have difficulties using this site, see complete browser details.