Print Page | Report Abuse | Sign In
2007 Recorder Committees
Share |
Executive Board

Title

NameCounty

President

J Bonnie RehderClay

1st Vice President

Kris BasiliciCarlton

2nd Vice President

Joel BeckmanDakota

3rd Vice President

Michelle AsheSherburne

Secretary

Kathy DietzSibley

Treasurer

Mary Ann DeGrootPipestone

Past President

Jeff AitkenWabasha

Historian

Thora Fisko

Chisago

Kari Aanenson

Norman
Torrens Committee

 

Michelle Ashe-Chair

Sherburne

Edie Teich

Anoka

Cathy Racek

St Louis

Diane Grundhoefer

Stearns

Michael Cunniff or John Smith

Hennepin

Wendy Metcalf

Otter Tail

Marsha DeGroot

Rice

Kathy Dietz

Sibley

Kris Basilici

Carlton

Jennifer LaDuke

Mille Lacs

Nicole Lueth

Hubbard

Pat Brown (Deputy)

Dakota

Education Committee

 

Darlene Maneval-Co Chair

Becker

Kari Aanenson-Co Chair

Norman

ReNae Niemi

Wilkin

Michelle Ashe

Sherburne

Bev Bauer

Houston

Katie Norby

Cass

Michelle Cote

Polk

Public Relations & Committee of the Future

 

Darby Bowen – Chair

Pope

Kathy Conlon

Nicollet

Tom Houselog

Rock

Kelly Callahan

Freeborn

Pam Hameister

Olmstead

Patty O’Connor

Blue Earth

Lisa Hannig

Goodhue

By-Laws & Resolution Committee

 

Bev Bauer-Chair

Houston

Thora Fisko

Chisago

Bunny Johnston

Morrison

Joyce Anderson

Redwood

Elaine Lenhard

Meeker

Nomination Committee

 

Jeff Aitkin

Wabasha

Jeanine Barker

Lyon

Larry Dalien

Anoka

Conference Planning Committee

 

Kris Basilici-1st Vice Pres

Carlton

Joel Beckman-2nd Vice Pres

Dakota

Michelle Ashe-3rd Vice Pres

Sherburne

Kathy Conlon-Expert Guide

Nicollet

Darlene Maneval-Ed Co-chair

Becker

Kari Aanenson-Ed Co-chair

Norman

Renae Niemi-District Chair of location

Wilkin

MCRA District Chairs - 2 yr termCounty
Kari AanensonNorman
Kris BasiliciCarlton
Renae NiemiBecker
Darby Bowen, Co ChairPope
Ginny Mahoney, Co ChairStevens
Marilyn NovakBenton
Michael CunniffHennepin
Becky McCannJackson
Kathy DietzSibley
Susan M. DavisMower
Legislative Committee
Lynn Ette Schrupp - Co ChairMcLeod
Joel Beckman – Co ChairDakota
Bonnie Rehder-MCRA PresidentClay
Kris Basilici-MCRA 1st Vice PresidentCarlton
Joel Beckman-MCRA 2nd Vice PresidentDakota
Michelle Ashe-MCRA 3rd Vice PresidentSherburne
Kay WruckeMartin
Larry DalienAnoka
Pat BoeckmanScott
Michael CunniffHennepin
Mark Monacelli or Cathy RacekSt Louis
Kathy ConlonNicollet
Jeanine BarkerLyon
Jennifer WageniusWashington
Nancy HuffFaribault
Diane GrundhoeferStearns
Vital Statistics Committee
Cheryl Perish-ChairTodd
Bunny JohnstonMorrison
Julie KalkbrennerKandiyohi
Gail MillerRenville
Becky McCannJackson
Lynn WilsonNobles
Loretta LundbergLincoln
UCC Committee
Larry Unger – ChairWright
Wendy MetcalfOtter Tail
Joyce AndersonRedwood
Auditing Committee
Ken Schmalz - chairPennington
Jim JohnsonMurray
Joy SingWatnowan
Sue AlbertsDodge
MN Metro PREP Representatives
Kathy Conlon – sec/vice chairNicollet
Jeanine Barker - backupLyon
Diane Grundhoefer - backupStearns
MN Uniform Conveyanceing Blank Committee (MN UCB)
Gail MillerRenville
Cathy RacekSt Louis

This website is optimized for Firefox and Chrome. If you have difficulties using this site, see complete browser details.